Václav IV. – odkazy

Doba Václava IV. Václav IV. Lucemburkové Církev Výtvarné umění
Architektura Kulinářské umění Hudba Literatura Věda
Móda Vojenství Odkazy Ke stažení

Odkazy

Myschwerk >>

web, kde najdete obrovskou spoustu inspirace ze středověku – recepty, překlady textů, šermířské učebnice, texty středověkých písní i s překlady, přehledy o cenách ve středověku (kolik co stálo v různých dobách) a další. Výtečný zdroj pro všechny, koho baví středověk.

http://www.kralovstvidanar.com

Pořádají různé zajímavé akce, stojí za to kouknout, co by bylo práěv pro vás. Vyrazte třeba na slavnost středověké kuchyně na hrad Šelmberk >> , kde můžete řadu z nich ochutnat i vidět stolování v praxi.

Archeopark Uhřínov

Tady se podíváte hlavně do historie v době příchodu Slovanů, ale mnohé, co tu zažijete, platí stejně po velkou část sřtedoěvku, až do nějakého 13. století. Skvělý tip na školu v přírodě nebo letní tábor. Zkuste se podívat ještě dál do historie do archeoparku Villa Nova v Uhřínově v Orlických horách >>.

http://www.e-stredovek.cz

Zajímavý web s články o středověku

http://stredovek.com

Další web, kde najdete hlavně fotky našich památek

Filmy

Něco o středoěvku a přibližně i době Václava IV. se můžete dozvěědt i z filmu. Je pár filmů, které bychom vám rádi doporučli:

  • Jméno růže (1986, Německo)
  • Království nebeské (2005, USA, Velká Británie, Německo, Španělsko)
  • Křižáci (1960, Polsko)
  • Markéta Lazarova (1967, Československo)
  • Mongol – Čingischán (2007, Německo, Rusko, Mongolsko, Kazachstán)
  • Příběh rytíře (2001, USA)
  • Statečné srdce (1995, USA)
  • Údolí čvel (1967, Československo)

Kdybyste stáli o projekci v kiěn pro celou školu, zkuste kontaktovat kino, kam byste chtěli jít, velmi pravědpodobně ji pro vás rádi připraví.

Odkazy ke středověké hudbě

Thesaurus musicarum latinarum – Archiv latinských traktátů o hudbě
Boëthius
Tady bohužel budete potřebovat latinu, odměnou vám bude originální znění řady pokladů středověké hudební teorie. Druhý odkaz je stránka z výše uvedeného webu s textem Boëthiova traktátu o hudbě, tedy se základním teoretickým spisem středověké hudby.
http://www.music.indiana.edu/tml/start.html
http://www.music.indiana.edu/tml/~/BOEMUS1_TEXT.html

Koptská církev a koptská hudba
Esenciální nahrávky pro pochopení modální intonace. Jestli chcete slyšet něco, co se nejvíc blíží tomu, co jste u nás mohli ve středověku slyšet v kostele, postahujte si pár mp3 z tohodle webu. Asi budete překvapení, ale tohle je opravdu pravdivější obraz naší středověké liturgie než všechno to, co koupíte v prodejně CD v oddělení „gregoriánský chorál“.
http://tasbeha.org/

Neumy
Přehled neumetických značek a jejich převody do menzurální notace. Oba uvedené zdroje řeší (správně) neumy jako značky pro zachycení pohybu melodie, nečekejte tedy, že byste se tu něco dověděli o rytmické hodnotě zapisovaných tónů a nechtějte ani přepis do moderní notace, protože neumy nezachycovaly tonalitu, ale právě jen pohyb melodie a k jejich interpretaci bylo třeba znát hudební tradici a z ní vycházející hudební teorii.
http://societas.euweb.cz/neumy.htm
http://www.diecezehk.cz/cantaetambula/~/neumy.html

Digitální knihovna historických fondů vědecké knihovny v Olomouci
Zde je řada středověkých rukopisů, evangeliářů ap., v neumách nebo menzurální notaci; samozřejmě bez přepisu do moderní notace
http://dig.vkol.cz/

Hill Museum & Manuscript Library
Digitální knihovna rukopisů
http://www.hmml.org/

Stará hudba

A jestli vás sřtedověká hudba zaujala a chtěli byste se o ní něco doopravdy dozvěědt, zkuste třeba tyto Kursy staré hudby >>.

http://www.early-music.cz


 

Stránky o Václavovi IV. už neudržujeme a jsou památkou na jeden náš starší projekt. Doporučujeme kouknout na stránku  Hry na naše živé aktuální projekty.

Doba Václava IV. Václav IV. Lucemburkové Církev Výtvarné umění
Architektura Kulinářské umění Hudba Literatura Věda
Móda Vojenství Odkazy Ke stažení