Václav IV. – Kulinářské umění

Doba Václava IV. Václav IV. Lucemburkové Církev Výtvarné umění
Architektura Kulinářské umění Hudba Literatura Věda
Móda Vojenství Odkazy Ke stažení

Kulinářské umění v době Václava IV.

Zkusme na začátek nějaké inspirace. Pro venkovany tím nejtypičtějším jídlem kupodivu nebyl chléb (ten byl už trochu slavnostnější, jeho příprava byla náročná), ale obilné placky a hlavně kaše. Rudolfovi, jednomu z předchůdců Jana na českém trůně, se říkalo posměšně „král Kaše“ za to, že byl lakomý a toto prosté jídlo podával i na královském dvoře.

Vaříme kaši podle střeověkého receptu

Vemte 2-3 hrsti obilí (naši předci jedli nejvíce žito a potom oves, pšenice byla ve středověku aspoň u nás rozšířená méně), nahrubo ho semelte v mlýnku na kávu, smíchejte s vodou a nechte do rána bobtnat. Ráno přimíchejte podle chuti med, kousky ovoce, a na hrubo nasekané vlašské ořechy. (Čerstvě semleté obilí chutná jinak než koupená krupice!)

Takováhle kaše byla asi nejběžnější jídlo obyčejných lidí na venkově, ale kupodivu, stále víc se ukazuje, že patřila k tomu nejzdravějšímu a dnešní specialisté na výživu doporučují den začínat právě takovým jídlem. Kdo jste líný mlít obilí, namíchejte si místo něj ovesné a žitné vločky.

Menu královského dvora

Jako předkrm kaši z jedlých kaštanů:

5 jedlých kaštanů oloupejte a vařte doměkka (asi půl hodiny), pak je rozmačkejte a přidejte 3 lžíce hrubé mouky, 1-2 lžíce práškové lékořice a asi lžíci prášku z osladiče. Za stálého míchání vařte, dokud se hmota nespojí v kaši.

Hlavní chod: Pečeně na víně

Nalož plátky masa (na královském dvoře to byla nejčastěji zvěřina, ale můžeme ji nahradit hovězím) na 3 dny do láku. Ten uděláš z červeného vína, přidáš několik kuliček jalovce a nového koření, bobkový list, tymián a hřebíček, trošku pepře. Do láku také najemno nakrájej 2 mrkve a cibule. Po 3 dnech vlož zeleninu do silného vývaru a zahusti trochou mouky, přidej špetku skořice a badyánu a udělej omáčku. Maso upeč. Během pečení potírej lákem. Jako přílohu podávej zprudka opečený bílý chléb.

Pudink jako dezert

Jako dezert můžete servírovat pudink dle německého receptu z roku 1354: Vezme se kozí mléko a půl funtu (250 g) mandlí. Roztluč čtvrt funtu (125 g) rýže na mouku.

Vlož to do studeného mléka. Vezmi slepičí prsa, který bys měl nadrobno rozkouskovat. A vmíchej je do toho. A přidej čistý tuk do toho. A mělo by se to vařit dostatečný čas. Pak odstaví se to a vezmi rozdrcené fialky a vhoď je tam. A čtvrt funtu (125 g) cukru. Přidej to tam a podávej.

Italský dezert

Výborný dezert ze severní Itálie z počátku 14. stol.: Nastrouhej na pánev tvrdý sýr a nech ho roztavit na mírném ohni. Posyp skořicí a cukrem, ať se spojí se sýrovou hmotou. Pak dej na prudký oheň, až budeš mít křupavou sýrovou placku.

Chebolace (recept z Anglie)
Připrav si 1l masového vývar z 1 kuřecího trupu, které budeš vařit 3 hodiny s několika kuličkami pepře, nového koření, jalovce, jedním bobkovým listem a jednou cibulí. Vše z vývaru vyjmi a do vývaru vlož zeleninu nakrájenou na drobno: 250 g cibule, 125 g kapusty, 125 g hořčičné nati, 125 g špenátu, snítka petrželky, 3 žloutky, 3 snítky šafránu, trocha soli, 2 lžíce oleje, 1 lžičku cukru, půl lžičky skořice, půl lžičky zázvoru. Znovu přiveď k varu a vař bez poklice asi 20 minut. Slij tento druhý vývar a rozmíchej v něm 2 žloutky a vlij to zpět k zelenině. Opět postav na mírný oheň a za stálého míchání ještě pár minut vař. Na talíři jednotlivé porce jemně zapraš skořicí.

Creese (recept z Normandie)
Z 350-400g mouky a 2 vajec uválej těsto a rozděl ho na dvě půlky. V hrnku rozdrť několik snítek šafránu v půl lžičce vody, aby se uvolnila barva. (Čím více šafránu, tím lepší barva, ale i výraznější chuť. Množství koření bylo znakem movitosti hostitele.) Roztok šafránu zapracuj do jedné půlky těsta, druhou půlku nechej nebarvenou. Obě pak rozválej na tloušťku prstu a nakrájej na dlouhé proužky asi 2 cm široké. Proužky proplétej žluté jedním směrem, nebarvené druhým, místa spojů slepuj kapkou vody.

Propletenec nakonec válečkem rozválej na jednotnou tloušťku. Výsledek by měl připomínat tlustou kostkovanou látku. Dej do vroucí vody a vař asi 10 minut. Nastrouhej sýr a polovinu rozprostři na talíř. Pak vyjmi cressee z vody, nech okapat a položž na sýr. Druhou polovinu sýra dej navrch, přidej máslo či olej a podávej.

Hovězí Bourguignon (Dvůr Burgundského krále, 15. století)
Připravíme si zálivku, které se říkalo hypokras. Vezměte 1l červeného vína, špetku skořice, lžičku hřebíčku, pár kuliček pepře, nastrouhejte půl lžičky muškátového oříšku a asi 30 dkg cukru (na burgundském dvoře se myslel javorový cukr, dnes častěji seženeme třtinový). Promíchejte v lahvi a nechte několik dní v lednici, aby se koření i cukr úplně rozpustily ve víně a víno nabralo jejich chuť. Pak do velkého kastrolu dejte hovězí nakrájené na kousky asi jako na guláš, smíchejte s nakrájenou zeleninou (cibule, petržel, celer, mrkev) na jemné kousky, okořeňte pepřem osolte a zalijte zálivkou, aby bylo vše potopené. Nechte v zálivce v lednici nejlépe 3 dny, nejméně 3 hodiny. Maso krásně zkřehne a natáhne chuť zálivky a zeleniny. Pak maso vyjměte, nechte okapat a osmahněte krátce na rozpáleném oleji na pánvi, aby se zatáhlo. Zeleninu s marinádou zatím vařte v kastrolu. Pak maso vraťte do marinády a vše společně duste pod poklicí 2-3 hodiny, dokud maso není zcela měkké. Nakonec vyjměte maso a omáčku můžete rozmixovat. Podává se s černým chlebem.

Marcows (recept z Anglie 14. století)
Z půl kila mouky a asi tří hrnků vody udělej vláčné těsto. Vodu přidávej postupně, aby to s ní nepřehnal. Těsto rozválejte na na tenkou placku a tu nakrájejte na proužky široké asi 3-5 cm. Vložte je do vroucí osolené vody a vařte je asi 5-10 minut, dokud nezkřehnou. Pak je vyjměte z vody, nechte okapat a zasypte strouhaným sýrem. Dejte na plechu krátce zapéct do trouby, sýr se rozteče a vytvoří nahoře propečenou krustu.

Pučálka
Den předem namočíme hrách. Pak ho rozprostřeme na plech a upražíme v rozehřáté troubě. Upražený hrách bude nasládlý a je to taková obdoba třeba sušenek.

Vyhlaste ve škole anketu o nejlepší středověký recept!

Rozdělte se na týmy a každý připravte jeden recept. Pak udělejte vzájemnou ochutnávku a hodnocení receptů.

Další inspiraci ke spoustě dalších středověkých recptů najdete na webu Myschwerk >>

Vyrazte na slavnost středověké kuchyně na hrad Šelmberk >> , kde můžete řadu z nich ochutnat i vidět stolování v praxi.

a pokud vás tam zaujmou středověká řemesla, zkuste se podívat ještě dál do historie do archeoparku Villa Nova v Uhřínově v Orlických horách >>.


 

Stránky o Václavovi IV. už neudržujeme a jsou památkou na jeden náš starší projekt. Doporučujeme kouknout na stránku  Hry na naše živé aktuální projekty.

Doba Václava IV. Václav IV. Lucemburkové Církev Výtvarné umění
Architektura Kulinářské umění Hudba Literatura Věda
Móda Vojenství Odkazy Ke stažení