Václav IV. – odkazy

Doba Václava IV. Václav IV. Lucemburkové Církev Výtvarné umění
Architektura Kulinářské umění Hudba Literatura Věda
Móda Vojenství Odkazy Ke stažení

Odkazy

Myschwerk >>

web, kde najdete obrovskou spoustu inspirace ze středověku – recepty, překlady textů, šermířské učebnice, texty středověkých písní i s překlady, přehledy o cenách ve středověku (kolik co stálo v různých dobách) a další. Výtečný zdroj pro všechny, koho baví středověk.

http://www.kralovstvidanar.com

Pořádají různé zajímavé akce, stojí za to kouknout, co by bylo práěv pro vás. Vyrazte třeba na slavnost středověké kuchyně na hrad Šelmberk >> , kde můžete řadu z nich ochutnat i vidět stolování v praxi.

Archeopark Uhřínov

Tady se podíváte hlavně do historie v době příchodu Slovanů, ale mnohé, co tu zažijete, platí stejně po velkou část sřtedoěvku, až do nějakého 13. století. Skvělý tip na školu v přírodě nebo letní tábor. Zkuste se podívat ještě dál do historie do archeoparku Villa Nova v Uhřínově v Orlických horách >>.

http://www.e-stredovek.cz

Zajímavý web s články o středověku

http://stredovek.com

Další web, kde najdete hlavně fotky našich památek

Filmy

Něco o středoěvku a přibližně i době Václava IV. se můžete dozvěědt i z filmu. Je pár filmů, které bychom vám rádi doporučli:

  • Jméno růže (1986, Německo)
  • Království nebeské (2005, USA, Velká Británie, Německo, Španělsko)
  • Křižáci (1960, Polsko)
  • Markéta Lazarova (1967, Československo)
  • Mongol – Čingischán (2007, Německo, Rusko, Mongolsko, Kazachstán)
  • Příběh rytíře (2001, USA)
  • Statečné srdce (1995, USA)
  • Údolí čvel (1967, Československo)

Kdybyste stáli o projekci v kiěn pro celou školu, zkuste kontaktovat kino, kam byste chtěli jít, velmi pravědpodobně ji pro vás rádi připraví.

Odkazy ke středověké hudbě

Thesaurus musicarum latinarum – Archiv latinských traktátů o hudbě
Boëthius
Tady bohužel budete potřebovat latinu, odměnou vám bude originální znění řady pokladů středověké hudební teorie. Druhý odkaz je stránka z výše uvedeného webu s textem Boëthiova traktátu o hudbě, tedy se základním teoretickým spisem středověké hudby.
http://www.music.indiana.edu/tml/start.html
http://www.music.indiana.edu/tml/~/BOEMUS1_TEXT.html

Koptská církev a koptská hudba
Esenciální nahrávky pro pochopení modální intonace. Jestli chcete slyšet něco, co se nejvíc blíží tomu, co jste u nás mohli ve středověku slyšet v kostele, postahujte si pár mp3 z tohodle webu. Asi budete překvapení, ale tohle je opravdu pravdivější obraz naší středověké liturgie než všechno to, co koupíte v prodejně CD v oddělení „gregoriánský chorál“.
http://tasbeha.org/

Neumy
Přehled neumetických značek a jejich převody do menzurální notace. Oba uvedené zdroje řeší (správně) neumy jako značky pro zachycení pohybu melodie, nečekejte tedy, že byste se tu něco dověděli o rytmické hodnotě zapisovaných tónů a nechtějte ani přepis do moderní notace, protože neumy nezachycovaly tonalitu, ale právě jen pohyb melodie a k jejich interpretaci bylo třeba znát hudební tradici a z ní vycházející hudební teorii.
http://societas.euweb.cz/neumy.htm
http://www.diecezehk.cz/cantaetambula/~/neumy.html

Digitální knihovna historických fondů vědecké knihovny v Olomouci
Zde je řada středověkých rukopisů, evangeliářů ap., v neumách nebo menzurální notaci; samozřejmě bez přepisu do moderní notace
http://dig.vkol.cz/

Hill Museum & Manuscript Library
Digitální knihovna rukopisů
http://www.hmml.org/

Stará hudba

A jestli vás sřtedověká hudba zaujala a chtěli byste se o ní něco doopravdy dozvěědt, zkuste třeba tyto Kursy staré hudby >>.

http://www.early-music.cz

Doba Václava IV. Václav IV. Lucemburkové Církev Výtvarné umění
Architektura Kulinářské umění Hudba Literatura Věda
Móda Vojenství Odkazy Ke stažení