FAQ

Pro koho je toto dobrodružství? Jak zjistím, zda je to pro mě?

Naše hry jsou určené pro všechny dospělé lidi, kteří si chtějí užít zážitek z intenzívní hry.

Na naše hry jezdí jak zkušení hráči, tak pravidelně i zcela nezkušení prvohráči. Jsme připravená vést program tak, aby si užili všichni.

Ty středověké hlavně pro ty, kdo si chtějí zkusit jaké to bylo žít ve středověku včetně středověkého myšlení, víry, rituálů, násilí, předsudků, gendrového a sociálního rozdělení společnosti apod.

Jaký druh hry to je?

Naší hlavní doménou jsou dramatické tzv. obsahové larpy. Hodně se zaměřujeme na atmosférické prostředí a u historických her na co nejvěrnější a nejintenzívnější prožitek dané doby a situace. Hráči před hrou o sobě i situaci dostávají spoustu materiálů.

Co bude prožívat moje postava?

Jednotlivé hry se liší námětem i atmosférou. A současně i v jednolivých hrách v podstatě vždy najdete celé spektrum různých postav s různými příběhy. Třeba Krvavé časy jsou hodně o politice, Albigenští o svobodě víry… – ale ani tam se to netýká všech postav. Stejně jako některé postavy mají romantické vztahy – a jiné vůbec, jiné mají složité rodinné vztahy apro jiné postavy jsou rodinné vztahy úplně mimo jejich hru. Některé mají příběhy napínavé, jiné tragické, další postavy zcela pohodové. Některé postavy mají spoustu práce a nabušený skript, jiné mají hodně volnosti a velkou míru sandboxu. Vaše postava bude tedy velmi pravděpodobně prožívat úplně jiné příběhy než vaši spoluhráči. Charakter postavy, o kterou stojíte, si definujete v přihlašovacím formuláři a vždy se snažíme maximálně vyjít vstříc tomu, abyste si zahráli přesně ten druh hry, který chcete.

Co u nás nenajdete – klasické larpové bitvy ani sandbox, kdy si hráč v daných mantinelech vše tvoří sám. Současně naše hry nejsou ani „railroad“ systém – všechny postavy vždy mají zásadní vliv na chování a rozhodování svých postav.

Co je třeba umět a přivézt si na hru?

Pouze chuť si hrát a užít si situaci. Kostým i všechny potřebné věci vám půjčíme, všechny dovednosti, mechaniky atd. vás naučíme. Počítáme i s prvohráči – takovými, kteří nemají žádné zkušenosti s larpem, na každém běhu k nám jezdí v podstatě vždy i několik prvohráčů; pokud jste larp nikdy nehráli, nemusíte se bát – zvládli to ti před vámi a ani tentokrát v tom skoro jistě nebudete sami.

Jak fyzicky náročná je vaše hra?

Záleží na hře a postavě, ale obecně nijak extrémně. Mějte ale na paměti – Hrad není bezbariérový, je několikapatrový a hráči denně nachodí několik km v areálu hradu.

 

Kolik to stojí ? Co je v ceně?

Cena za hry se liší podle jednotlivých her a také podle tyou postavy – bajdete v popisu her a u jednotlivých her v sekci Platby.

Co ve hře zajišťujeme:

 • Zajišťujeme jedinečný scénář pro každou herní postavu.
 • Propracovanou postavu s mnoha zápletkami, vztahy.  Silný středověký příběh, který zabere cca 30 hodin reálného času a 6 hodin předherních příprav.
 • Kompletně zpracované historické materiály, ve kterých je obsaženo, co potřebuješ ke hře. Není potřeba si nic dalšího nastudovat dopředu.
 • Zapůjčení historického kostýmu odpovídajícího době a postavení postavy včetně doplňků. V kostýmu nejsou obsaženy boty a teplé spodní vrstvy.
 • Zapůjčení historických rekvizit a měkčené zbraně.
 • Uvedení do hry a předherní workshopy
 • Jídlo po celou dobu hry podle dochovaných historických receptů a horký čaj. (3 jídla denně – večeře v den, kdy hra začíná, snídaně v den, kdy hra končí, plus nějaké drobnosti jsou po celou dobu hry vždy k mání)
 • Čtyřdenní pobyt na středověkém hradě s přístupem do celého komplexu (až na několik výjimek provozních a technických  místností).

Co když chci přinést vlastní oblečení a bezpečné zbraně?

Pokud byste si chtěli vzít vlastní oblečení je to možné, ale máme nesmírně přísnou modní policii. Chceme mít vizuál hry jednotný, ukotvený v dané době. Chceme, aby kostýmy ladily i materiálově, v našem fundusu není samet, a domníváme se, že by neladil. Takže děláte-li reenacment tohoto období a máte-li vlastní kostýmy a vybavení, prosím vyfoťte nám ho a pošlete nám fotky. Naše módní policie vám kostým buď schválí a nebo ne. Děkujeme za pochopení!

Zbraně taktéž schvalujeme – aby ladily jak historicky, vizuálně i co se týče bezpečnosti. Neakceptujeme žádné železné zbraně, ani nože na krájení jídla a ani třeba železné hlavice nebo záštity mečů. Prostě na zbraních žádné kovové (železné) prvky. To jsou bezpečnostní pravidla a prosíme, aby je všichni přijali a respektovali.

Můžu s sebou vzít vlastní hudební nástroj?

Rozhodně ano, jen jeho vhodnost prosím předem zkonzultujte s organizačním týmem. Organizační tým si vymiňuje právo veta.

Jaké všechny vrstvy oblečení mi půjčíte?

Půjčujeme jen svrchní části oděvu – tuniku, plášť nebo bezrukávový surcotte a doplňky. Pod toto oblečení si vezměte vlastní teplé oblečení! Svetry – klidně dva, teplé spodky nebo punčocháče, tepláky, kalhoty (ne džíny). Pány poprosíme, aby si vzali jednobarevné kalhoty – ne džíny, u některých kostýmů je část nohavic vidět. Boty si vezměte vlastní teplé, spíš jako na outdoorovou aktivitu. Na hradě bude zima a nebude tam moc příležitostí se zahřát.V

Spaní zajišťujeme v temperovaných místnostech na hradě. Vezměte si vlastní spacák, ideálně do větší zimy. Karimatku nepotřebujete, máme k dispozici mirelonové desky, které jsou asi 4x silnější než karimatka, takže i pohodlnější a teplejší. Místnost, kde se bude spát, bude temperovaná, ale počítejte s tím, že tam bude chladno.

Je možné mít nějaké pohodlnější a luxusnější spaní?

U her pořádaných na Lipnici ano – je možné v obci domluvit pronájem pokojíčku nebo apartmánu v některém z řady místních penzionů (ideální je, když se vás na to msluví víc hráčů), přímo pod hradem je hotýlek. Ale všechny tyhle ubytovací kapacity už si musíte domluvit a případně zaplatit sami, my zajišťujeme ubytování na hradě.

Jak je to s hygienou a sociálním zařízením během hry?

Veškeré hra a předherní semináře se budou odehrávat přímo na hradě.  Na hradě je jen studená tekoucí voda a dvě toalety pro ženy a dvě pro muže. K dispozici bude dezinfekce na ruce.

Bude během hry možné dojít si pro osobní věci na pokoj?

Pokud spíte na hradě, pak ano, jsou to jen jiné místnosti ve stejném hradním areálu, který je při hře kompletně přístupný.

Pakliže budete ubytováni v penzionu nebo v hotelu, nebude možné se (kromě spaní v noci) vracet na pokoj. Proto si prosím všechny důležité věci vezměte ráno s sebou. První den ještě mezi hrou a semináři bude malá pauza, ale pak už ne.

A co potravinové alergie / nesnášenlivost?

Umíme uvařit pro vegetariány (ne vegany), pro lidi s celiakií, mléčnou intolerancí a alergiemi na některé potraviny. Ale musíme být informováni předem, abychom mohli také informovat kuchaře. Nejlepší je zahrnout všechny takové informace do registračního formuláře. Naši kuchaři vaří v polních podmínkách podle středověkých receptů, takže se během hry určitě nepotkáte s bramborami, kukuřicí, krůtím masem a dalšími složkami, které ještě středověk v Evropě neznal. Děkujeme za pochopení!

Jaké případné pychické triggery, spouštěče mohu očekávat?

Mimo hru máme velmi přísnou politiku v oblasti diskriminace jakéhokoli druhu, fyzického a emočního násilí – a takové chování nebude tolerováno.

Ve hře je možné se setkat s tématy násilí (včetně sexuálního), genderové nerovnosti, sociálního rozdělení, sexismu, chudoby, zdravotního postižení, nemoci, manipulace, zneužívání moci atd. Současně tyto triggery se prakticky vždy týkají jen některých postav a pokud si v přihlašovacím dotazníku navolíte, že se jim chcete vyhnout, nabídneme vám postavy, v jejich hře se neobjeví. Je možné, že žádné z těchto témat nebude zahrnuto přímo do vaší postavy –  a v dotazníku můžete vypsat, které spouštěče nechcete mít jako vaše herní téma, ale nezaručujeme, že nebudete kontaktovat zmínky o těchto tématech.

Mohou na této hře ženy bojovat?

Většinou ne, ono ani těch bojujících mužů tu moc není. A pokud se boj týká i některých ženských postav (i takové na našich hrách jsou), musíte nám o své touze po akci dát vědět v přihlšovacím formiuláři, abychom vám nabídli správné postavy, jichž se to týká. Ale obecně naše hry nestojí na boji, většinou je to spíš konverzační hra, kde má pár postav příležitost si trošku zabojovat. Středověkého hry se odehrávají v době, kdy byly genderové role dost přesně vymezené a my si myslíme, že to do hry vnáší napětí, které je pro hru dobré.

Mohu jet jako crossgender?

Na našich hrách to umožňujeme jen výjimečně a u hráčů, u kterých jsme si jistí, že tonebude ke škodě hry a zážitku ostatních hráčů. Chceme, aby hráči zažili co nejreálnější pocit z toho, že se ocitli ve středověku a domníváme se, že tímto způsobem tohoto cíle dosáhneme snáz a věrohodněji. Děkujeme za pochopení.

V postapo hrách umíme vaše přání řešit ještě elegantněji – a tam máme obecně velkou volnost – a řadu postav máme rovnou vymýšlených jako obojetné.

Musím znát historii?

Stačí, když si přečtete to, co je v design docu a na webu. Nejdůležitější věci si zopakujeme během předherních seminářů.

Bude mít šlechta stejné jídlo jako plebs?

Ano, v tomto ohledu středověk nedodržujeme.

Je možné na hře pít alkohol?

Během hry bude možné pít maximálně pivo nebo svařené víno, jinak alkohol je možné pít před hrou a pak na afterparty po hře. Na hře bude hospoda, kde si budete moci koupit další občerstvení kromě toho, které máte v ceně hry. Předpokládáme, že hráči jsou dospělí lidé a umí pít s mírou aby pitím nekazili hru sobě nebo jiným. Současně si vymiňujeme právo, že kdyby se některýz hráčů přivedl do stavu, kterým by narušoval hru ostatním, vyloučíme ho ze hry. (Naštěstí se nám zatím nikdy nestalo)

Můžu navazovat i jiné vztahy, než které jsou ve skriptu?

Ano, ale prosím primárně se věnuj postavám, které ve skriptu máš. Pokud nejsi zkušenoý hráč, poraď se raději předem s orgy, aby tvůj momentální nápad nepokazil hru někomu jinému.

Mohu si vytvářet vlastní zápletky?

Ano, ale prosím soustřeď se hlavně na ty, které máš ve skriptu tvé postavy. Pokud nejsi zkušenoý hráč, poraď se raději předem s orgy, aby tvůj momentální nápad nepokazil hru někomu jinému.

Je nutné mít nějaké historické znalosti?

K tomu, abyste si hru užili, si stačí přečíst to, co je na našem webu, resp. předherních materiálech. Pokud chcete mít víc informací, můžeme vás upozornit na některé další zdroje, ale pro zážitek hry nejsou bezpodmínečně nutné.

Musím umět liturgické texty?

Týká se samozřejmě hlavně postav, které představují církevní hodnostáře všeho druhu. Pakliže budeš hrát postavu kněze, tedy člověka, který povede bohoslužbu, dostaneš předem všechny potřebné texty a materiály, navíc si na dané téma uděláme krátkýc workshop. Na hře máme k dispozici i misál – příručku pro kněze – ze které texty můžeš v průběhu herní bohoslužby číst. Takže nic předem ani zpaměti znát nemusíš, všechno lze číst i během hry z misálu.

Musím se účastnit herních náboženských rituálů?

Snažíme se navodit co nejvěrnější atmosféru – a pro středověký svět je typická zbožnost a účast na bohoslužbách. Ne každá postava má náboženství jako důležitou součást svého scénáře, v některých hrách tvoří náboženské otázky důležitou součást zápletky (Albigenští), někdy ne (Např. Krvavé časy. Můžeš do dotazníku napsat, že nechceš, aby náboženství bylo hlavní linkou tvé postavy. Pro člověka ve středověku byly ale náboženské rituály důležitou součástí života a myslíme si, že je to důležité i pro hru, tvoří to středověkou atmosféru a navíc na bohoslužbách dochází i k dějovým zvratům, u kterých si myslíme, je dobré být. Na bohoslužbách, které se konají na hře nehrajeme nikdy eucharistii.

Takže odpověď je: ano, je lepší se účastnit herních náboženských rituálů. Je-li pro tebe náboženství věc, se kterou se na larpech nerad potkáváš, možná pro tebe nejsou středověké hry.

Musím osobně projevovat víru?

Ne. Samozřejně není ani potřeba o víře cokoli vědět, mít zkušenost a naše hry počítají s tím, že většina hráčů nejsou věřící.  Středověké hry jsou ale založená na středověkém chápání světa, kde byl (v této době a na tomto místě) každý svým způsobem silně věřícím křesťanem a to natolik, že byl mnohdy ochotný pro svou víru i zemřít. Pakliže tvoje postava má ve scénáři, že je oddaným věřícím, pak je dobré ve hře projevovat víru. Můžeš do dotazníku napsat, že chceš postavu, která nemá výraznou náboženskou linku nebo naopak takovou, jejíž hra na náboženství a víře stojí. Jestli je pro tebe představa, že se budeš účastnit herní bohoslužby, možná pro tebe není středověký larp.

Jak zajistíte bezpečnost svých hráčů?

Vaše hráčské bezpečí je pro nás klíčové. Hře předchází řada seminářů vysvětlujících bezpečnostní mechaniky a nástroje, které mají zajistit, aby hráči měli dostatečné nástroje, aby zůstali během hry v bezpečí. Po celou dobu hry je k dispozici organizátoři, kteří pečují o vaše emoční bezpečí, řeší případné problémy a v případě potřeby poskytuje pohodlí. Na místě jsou samozřejmě i zdravotníci, kteří řeší případné fyzické problémy.

Bude na hradě zima?

Ano, vnitřní teplota je cca 12-14 stupňů a vnější 8-10 stupňů. Všichni spí v teple nezávisle na cenovém balíčku. Ale je potřeba, abyste si vzali spodní vrstvy oblečení teplé – teplé kamaše, leginy, tepláky, a trika, svetry, klidně i bundu pod kostým, který dostanete od nás.

Hrad, kde se hraje, je hotel?

Ne, je to státní kulturní památka, která během letní sezony funguje jako muzeum nebo skanzen. To, že zde můžeme hrát larp je výjimečné a moc si toho vážíme. Jsme zodpovědní za to, že tuto památku předáme ve stejném stavu v jakém jsme ji přebírali. Na začátku hry vás poprosíme, abyste podepsali prohlášení, že se budete chovat adekvátně k prostředí ve kterém se nacházíte a nebudete záměrně poškozovat hrad a jeho vybavení.

Můžu odcházet ze hry?

Ze hry je možné odejít pouze na předem určená místa, kde je možné si od role odpočinout. Těmito místy je pro kuřáky “konírna” (jediné místo na hradě, kde se smí kouřit) a pro všechny je vymezena chill-out zóna v celém druhém patře, kde se nehraje. Respektujte prosím toto rozdělení. Mnozí z vás možnost si od hry odpočinout pravděpodobně ocení. Během hry ovšem není možné odejít z hradu. Zkazili byste tak hru sobě i ostatním. Během celé akce je možné z hradu odcházet pouze v čase, kdy nejsou dány žádné společné aktivity

Co kuřáci?

Hry jsou nekuřácké a v celém areálu hradu je striktně zakázáno kouřit a to i v době mimo vlastní hru. Výjimkou je místnost zvaná „Konírna“, kam můžete i v průběhu hry odběhnout a s kouřením se schovat.

Můžu odcházet během hry z hradu?

Během hry není možné odejít z hradu. Zkazili byste tak hru sobě i ostatním. Během celé akce je možné z hradu odcházet pouze v čase, kdy nejsou dány žádné společné aktivity. Výjimka jsou samozřejmě nějaké mimořádné situace, které vás donutí přerušit hru.

Musím vyplnit dotazník pravdivě?

Ano. A to hlavně kvůli sobě! Jen tak ti budeme umět vybrat právě takovou postavu, která tě bude bavit. Je to lepší pro všechny zúčastněné a předejdeme tím mnoha nedorozuměním a nepříjemnostem.

Bude na hře fotograf?

Ano, na hře budou dva fotografové a během hry získáte řadu krásných fotek.

Jakým způsobem vybíráte role?

Primárně podle dotazníku. Snažíme se vyhovět vašim preferencím. Když si nejsme jistí, doptáváme se dál, ideálně po messengeru nebo mailem na další informace, které nám pomůžou role dobře obsadit.

Vyplnil jsem přihlášku a co teď?

Měl by ti přijít potvrazovací mail, že se přihláška úspěšně odeslala do systému. Pakliže ti nepřišel, napiš nám, zjistíme, kde je chyba.  Máš-li facebookový profil, přidej se do události hry, kde budeme průběžně postovat informace o hře. Nemáš-li facebook, dostaneš důležité informace emailem. Nic dalšího se teď zdánlivě nebude dít, můžeš si přečíst web, prostudovat si nějaké další zdroje o době, kdy se hra odehrává. Zapiš si datum do diáře, najdi si spojení a kamarády, se kterými pojedeš, a hurá na na hru!

Každopádně postupně tě budeme kontaktovat s nabídkou předvýběru několika postav, pak ti pomůžeme vybrat tu nejlepší a materiály pro ni ti cca dva týdny před hrou pošleme.

Mohu si z akce přivézt suvenýr?

Ano, některé herní předměty jsou pak na prodej, stejně tak kostýmy nebo zbraně.

Je možné se ze hry odhlásit?

Ano, jen bude-li to krátce před hrou, počítejte se storno poplatky – viz odkaz Platby, který nadete na webu jednotlivých her.

 

Co ti naše hry většinou nenabídnou:

 1. průhlednou hru, kde jsou zápletky předem dané a veřejné – naše hrypracují s velkou dávkou tajemství a překvapení, které dávají hře šmrnc.
 2. bitvu – některé postavy si trochu zabojují, ale opravdu málo
 3. svět, do kterého přijedu se svou vlastní doma vytvořenou postavou – postavy jsou vytvořené námi, mají propracovanou minulost a motivace, vztahy a zápletky, vše předem od autorů hry.
 4. survival game – během her se postaráme se o vaše pohodlí, dostanete tři teplá jídla denně, budete spát v relativním pohodlí.
 5. Neherní interakce mimo hru během hry: Jakmile hra začne, chceme, aby většina vašich interakcí byla v charakteru postavy. Můžete jít mluvit mimo postavu s organizátory nebo vyjednávat se svým spoluhráčem v chill-out zóně, ale jinak pro pěknou hru svojí i vašich spoluhráčů zůstávejte ve hře a neřešte v průběhu hry neherní témata.

Máte-li další dotazy, neváhejte nám napsat nebo zavolat, rádi vám na ně odpovíme.