Václav IV. – Móda

Doba Václava IV. Václav IV. Lucemburkové Církev Výtvarné umění
Architektura Kulinářské umění Hudba Literatura Věda
Móda Vojenství Odkazy Ke stažení

Móda v 15. století v Evropě byla charakterizována řadou extrémů a velkou marnivostí. Během panování Václava IV. se móda stala ještě rafinovanější a elegantnější. Mužské oblečení získalo límeček – stojáček. Kápě se přestala nosit jen tak přehozená přes krk, ale začala se z ní točit okrasná točenice na připomínající turban. Plášť se stal dlouhým a bohatě zdobeným. A také ženská móda se stala rafinovanější. Šaty se už zásadně nosily ve dvou vrstvách – spodní překrývala košili, vrchní se nosila v kontrastní barvě a měla obrovské prostřihy na bocích a okraje lemované drahými kožešinkami.

K těm šatům vlevo zde máte střih. Velikosti si samozřejmě upravte sobě na míru. Ať vám to sluší! A jestli se vám šaty povedou a budete se chtít pochlubit, pošlete nám fotku! Přidáme ji sem a budete-li pro, tak i s odkazem na vás.

Jak se na rukávech vzaly dlouhé páchy? Původně se prostě rukávy šily delší, aby mohly být hezky nařasené. Pak byly ještě delší a ještě delší, až to nebylo pohodlné, a někde v půlce se udělal prostřih, kterým se ruka vystrčila ven. Zbytek rukávu zůstal volně viset už jen jako ozdoba. Bylo to hrozně nepraktické a ten kdo nosil páchy vlastně nemohl vůbec nic kloudného rukama dělat. Dámy potřebovaly asistenci často i když šly na záchod. Ale o to vlastně šlo. Nositel páchů dával najevo nejen že má na mnoho zbytečných metrů drahé látky, ale také na to, že nemusí rukama sáhnout na žádnou práci a může si dovolit být trvale obskakován služebnictvem.

tkaniny

Šaty nabývají objem a rukávy získávají dlouhé páchy.. Objevuje se řada charakteristických tvarů klobouků a jiných pokrývek hlavy. Šaty šlechty začínají být bohatě zdobené drahokamy a pokrývky hlavy i drahým peřím.

Doba vlády Václava IV. je doba přelomová – bohatí měšťané začínají být často movitější než leckteří šlechtici a dávali to najevo. Začali si stavět nejen honosné domy ve městě, ale tvrze (např. Roztoky u Prahy a další), ale i hrady, tedy něco, co ještě před nedávnem bylo nemyslitelné – viz třeba Krakovec u Rakovníka.

tkaniny

Z čeho se šilo? U nás to bylo nejčastěji z vlny a konopí. Obojí bylo k mání v celé šířce kvality, obyčejní lidé většinou nosili látkunebarvenou, bohatí barvenou. Přitom stále platilo, že třeba purpur nebo modré látky jsou drahé a tedy se jimi dává najevo bohatství. V nejbohatších kruzích se nosilo i hedvábí, teré u nás bylo velmi vzácné. Mezi hodně vzácné materiály samozřejmě patřil hedvábný samet.

Samozřejmě se nosily košešiny, čím bohatší člověk, tím vzácnější. Ale i tady platilo, že některé – například hranostaj – tedy hermelín – byly vyhrazené králi a císaři. Velmi módní byla sobolina a kunina nebo kožešina z rysa. A tedy to samozřejmě zvyšovalo jejich cenu.

Šlechta a královský dvůr si často nechával nejen šít, ale i tkát na míru látky se speciálním vzorem (např. erbem, ornamentem atd.) Jinak byly oblíbené vzor s květinami a ornamenty tvořenými třeba svinutou vinnou révou.

tkaniny

Boty se v lepší společnosti stále nosily s dlouhou špičkou. Ta byla někdy tak dlouhá, že si ji musel dotyčný švihák tkaničkou přivázat ke koleni. Nebylo to praktické, ale byla to frajeřina. Boty si šlechta nechávala šít z jemné kůže, takže když bylo deštivo, moc nevydržely. Řešilo se to tak, že na boty si k chůzi po ulici nazouvali ještě dřevěné špalíčky, někdy i dost vysoké, které je uchránily před rozbahněnou ulicí.

botydřeváky

Bezprostředně na dobu Lucemburské módy – tedy módy dvara lucemburských králů a císařů v Praze – navazuje tzv. burgundská móda, která lucemburské módní trendy rozvíjí do dalších fines.

A tady je střih k šatům dámy vlevo na obrázku.

Kápě je dneska již dávno zapomenutý kus oblečení, ve středověku velmi praktický a oblíbený. Původně to byla malá kukla, později její spodní část narůstala až do rozměrů malé peleríny – a taková kápě, zvlášť byla-li třeba kožená, byla skvělou ochranou před nepřízní počasí. Jak šla móda, tak se také prodlužoval „ocásek“ kápě. Zezačátku byl velmi krátký, později plandal až k pasu. A někdy sloužil i jako taková chytrá kapsa na pár drobností. V době Václava IV. ale hlavně šlechta začala kápi nosit úplně jinak. Nasadili si ji na hlavu vlastně obráceně a smotali z ní ozdobný… někdy opravdu velmi umělecký a zdobený… turbánek s mnoha střapci. Normlně si ji pak oblékli jen když opravdu potřebovali schovat před deštěm. Kápi ušijete velmi snadno – a uvidíte, že jí sice dnes hodně lidí bude považovat za legrační oblečení, ale že má své kouzlo.

Filip DobrýBurgundská móda

A nakonec jedna zajímavost: Většinou se má za to, že spodní prádlo je velmi moderní vynález a podprsenka že vzikla až v 19. století v Kanadě. Toto mínění nám trochu pocuchalo objevení dámského spodního prádla v Korutanech (dnešní Rakousko), které pochází právě zhruba z doby Václava IV. Nevěřme na to „co se říká“, lidé ve středověku kupodivu o hygienu dbali. A dbát o ni přestali až někdy v 17. století. Středověké holky tedy velmi pravděpodobně – inu ty bohaté – nosily docela hezké spodní prádlo.

Odkazy s dalšími inormacemi a obrázky:

http://www.revivalclothing.com/article-the15thcentury.aspx

http://www.gutenberg.org/files/34845/34845-h/34845-h.htm

http://www.gutenberg.org/files/34903/34903-h/34903-h.htm

Měkčené zbraně pro larp, cosplay, divadlo, hračky


 

Stránky o Václavovi IV. už neudržujeme a jsou památkou na jeden náš starší projekt. Doporučujeme kouknout na stránku  Hry na naše živé aktuální projekty.

Doba Václava IV. Václav IV. Lucemburkové Církev Výtvarné umění
Architektura Kulinářské umění Hudba Literatura Věda
Móda Vojenství Odkazy Ke stažení