Půjčovna kostýmů

Nejdřív prakticky – kolik za to?

Cena půjčovného je 10% pořizovací ceny na den. U prostého oděvu bez brokátových doplňků se pohybujeme kolem 500kč za komplet oblečenou postavu za den.

Šlechtická postava s brokátem a nějakými specialitami, jako jsou klobouky a plstěné čapky  se může dostat i na dvojnásobek a u cennějších věcí vás požádáme o složení vratné zálohy.

Započítáváme jen dny, kdy kostým aktivně používáte. Je v pohodě přijet si pro kostým ve středu, obléct ho v pátek a v sobotu a další středu ho zase vrátit. Zaplatíte jen za dva dny používání.

Půjčený kostým nijak neošetřujte, neperte ho, nečistěte. To uděláme my. Budeme rádi, když ho necháte proschnout, to stačí.

Další vybavení:

  • Plynové topení – 4 kusy, půjčovné je 200kč na den (plynové bomby si musíte naplnit sami).
  • Koberce různých rozměrů se středověkým vzorem (100% polyester). Ty, které používáme na hry, jsou lehké, odolné, dají se snadno čistit a na rubu mají gumovou vrstvu, takže dobře izolují i před vlhkostí (třeba ve stanu)
  • Mirelonové desky cca 100 kusů (50x200cm), které se dají použít na spaní, skvěle izolují.
  • Měkčené zbraně. V podstatě vše, co vidíte v eshopu larp-sword.com, se dá i půjčit na vaše akce. Vyzbrojit umíme asi 50 středověkých rytířů.
  • Šperky, resp. autentické repliky středověkých šperků a nějaké fantasy šperky (brože, spony atd.). Materiál je odlévaná pozlacená mosaz. Nabídku doplníme průběžně.

Koberce a mirelonové desky na zápůjčku skladujeme momentálně mimo Prahu. Topení, kostýmy a ostatní doplňky si můžete vypůjčit v Praze v Dejvicích. Kostýmy si můžete prohlédnout a vyzvednout po domluvě, nemáme pevnou otevírací dobu.

Na jaké období se specializujeme?

Máme kostýmy na půlku 13. až začátek 14. století v Evropě a dokážeme obléknout podobné období i pro blízký východ (křižácké války a Byzanc). Pakliže potřebujete univerzální tuniku ke kotníkům nebo po kolena, pak můžete obléct období i starší.

Základ u nás můžete vzít i na vikingy, ale nemáme některé typické doplňky. Pořídit u nás ale určitě můžete základní spodní tuniku dlouhou pro ženy i ke kolenům pro muže, ovinky, opasek, tašvici a plášť.

U šperků a doplňků je to období širší. I když i tady se soustředďujeme na „naše“ období – 13/14. století, začínáme někdy v období stěhování národů a končíme začátkem 16. století.

U nákladnějších věcí chceme složit vratnou zálohu – například na královské koruny, misál nebo luxusnější části oblečení.

Řemeslníci nebo statkáři
Řemeslníci nebo statkáři mají méně barevný oděv s typickými pokrývkami hlavy – pro muže coif a pro ženy čepec svaté Brigitty

Jaké společenské vrstvy oblečeme?

Od vesničana po měšťana vás oblékneme i se všemi doplňky, pokrývkou hlavy, opaskem, tašvicí, pláštěm a ovinkami. Nemáme nohavice a nemáme boty. Ale máme ručně obšité ovinky!

 

 

 

 

Řemeslníci v oděvu z barvené vlny a s ručně vyšívanými kápěmi.
Řemeslníci v oděvu z barvené vlny a s ručně vyšívanými kápěmi.

Bohatší měšťany a nižší šlechtu reprezentují barevné oděvy s výšivkami a brokátovými doplňky. Půjčit si u nás můžete tuniky s brokátovými lemy, brokátové kápě a výrazně barevné doplňky.

Šlechtice oblékneme také, jen celobrokátových oděvů máme jen pár kusů, ale barevně a s luxusními doplňky oblékneme i krále a královnu. Máme i repliky některých středověkých královských korun a šperků. Pár starších je z pryskyřice, nyní už děláme vše z mosazi nebo chirurgické oceli a obojí je pozlaceno, aby byly opravdu autentické.

 

Z kléru dokážeme obléknout kardinály – pro ně máme krom červených pláštěnek i kardinálské klobouky, z mnišských řádů pak oblečeme postavy dominikánů a benediktýnů.

Z ženských řádů umíme obléct klarisky a benediktýnky. To všechno včetně doplňků a pokrývek hlavy. Doplňky v tomto případě jsou šperky pro kardinály, ručně psaný misál (půjčujeme jen proti záloze), provazy místo opasků pro řádové sestry a bratry, středověké růžence.

Další kostýmy tu máme pro skupinu templářů (bílé varkoče i pláště s červeným tlapatým křížem) a johanitů (červené varkoče s bílým prostým křížem).

Řeholní sestry - černé či šedé tuniky a bílé plachetky.

Templářští rytíři

 

 

 

 

 

 

Ze zbroje si můžete půjčit několik kusů prošívaných doplňků – límec, pár batvatů, jednu komplet prošívku na štíhleší postavu.

A pak samozřejmě půjčujeme larpové zbraně a štíty.

Šlechtičny s typickými pokrývkami hlavy
Šlechtické oděvy mají bohatší barevnost a brokátové doplňky. Tady vidíte i gepent – látkovou korunku a jemný průhledný závoj.

Z jakých materiálů jsou kostýmy šité?

Naprostá většina cestočasového fundusu je vyrobená z vlny nebo ze směsové látky, kde určitý podíl dělá právě vlna. Asi deset kostýmů je ze lněného nebo bavlněného plátna. Doplňky na blízký východ (šerpy, turbany, čapky) jsou z hedvábí nebo z viskózy, čapky jsou vlněné.

Brokát používaný na části kostýmů je buď hedvábný nebo polyesterový, opasky jsou z hověziny. Výšivky na kápích jsou vyšité ručně akrylovou přízí. Závoje a plachetky jsou ze všeho možného – hedvábím počínaje, bavlnou, lnem a polyesterem konče.

Telefonní čísla na Cesto časovou půjčovnu (i obchod) jsou:

Gábina 724 039 564 a Tomáš 603 162 724

Královské koruny
Repliky královských korun.
Ručně psaný a vázaný misál
Ručně psaný a vázaný misál s textem bohoslužeb a přepisem části zbraslavské kroniky.