Návod k používání larpových zbraní

Všechny zbraně prodávané v našem eshopu jsou kvalifikované jako hračky a výrobce na ně získal certifikát zaručující jejich bezpečnost.

Jsou vyrobeny z polyuretanové pěny (A, B, C), latexu (D), mají laminátové jádro a A a B ají laminátové jádro chráněné a zpevněné kevlarem. Kategorie A a B je z pružné pěny blízké svými vlastnostmi silikonu, kategorie C je z tvrdé pěny. Jsou barvené dodaečně, barva není v hmotě zbraně. Může se loupat. V příští generaci zbraní se budeme snažit to vylepšit, v tuto chvíli je to vlastnost zbraní, se kterou , prosím, počítejte. Každé z řešení má svá pozitiva a svá negativa. Výsledek pak vždy některé aplikaci vyhovuje lépe, jiné méně. Na hledání optimální podoby stále pracujeme.

Při jejich výrobě je snaha udělat je nejen pěkné, ale i mechanicky odolné a všechny jsou certifikované na zdravotní nezávadnost použitých materiálů.

Přesto všechno je třeba zacházet s nimi rozumně:

 1. Všechny čepele jsou vysoce odolné proti zlomení nebo přeražení. Snesou velké prohnutí. Ale nesnesou všechno. Budete-li se snažit zbraň zničit, povede se vám to.
 2. Meč není hůl, jádro ani špička meče neunesou vaší váhu.
 3. Materiál nesnese kontakt s ohněm a žhavými povrchy. Nevystavujte měkčené zbraně teplotám nad cca 50 stupňů Celsia nebo pod -10 stupňů Celsia (kdy plast křehne).
 4. Měčené zbraně používejte jen k boji proti měkčeným zbraním, případně měkkým zbrojím, štítům apod. Vyhněte se boji proti tvrdým a ostrým hranám.
  Všechny zbraně jsou citlivé na boj proti neměkčeným zbraním, železným nebo prostě neměkčeným štítům či zbroji. Myslete na to. Kontakt s ostrou hranou může měkčenou čepel poničit, žádná k tomu není zcela imunní, i když čepele A a B jsou nejodolnější. Jdete-li do bitvy s měkčenými zbraněmi, buďte si jistí, že nikdo z možných soupeřů nemá zbraně neměkčené (i kdyby měly ztupenou špičku) ani štíty nebo zbroje s ostrými, tvrdými a zvlášť kovovými hranami.
 5. Zbraně v kategorii A, B, D mají měkkou čepel i dokonalé zabezpečení  svého laminátového jádra. S klidem je proto mohou používat dospělí i děti. Kategorie D je pro děti zvlášť vhodná i svou nízkou hmotností – nízká kinetická energie zbraně snižje rizika při zásahu.
 6. Čepele kategorie C mají tvrdou čepel, která třeba při seku může zafungovat opravdu jako čepel a může při zásahu na holou kůži zranit. Pokud by se náhodou zlomila, může být odhaleno laminátové jádro a jeho relativně ostré tvrdé zakončení. Čepele C jsou také nejnáchylnější k mechanickému poškození. Nejsou určené pro silový a tvrdý boj. Jejich uplatnění je spíš v divadle, cosplay nebo larpech, kde se nebojuje naplno.
 7. Čepele D mohou být citlivé k silným úderům a střetům. Nejsou dělané na silový boj.
 8. Při intenzívním používání může dojít k loupání barvy na povrchu zbraní. Lze to řešit přestříkáním, nebo na jilci aplikací tenké kůže.
 9. Všechny měkčené zbraně mohou ublížit, ublížit se dá čímkoli, co člověk použije nerozumně. Vyhněte se bodům nebo sekům do obličeje. Nikdy neútočte na nechráněný obličej, a to ani měkčenou zbraní.
 10. Některé zbraně – například bejsbolka Lucille – mohou mít při pořádném nápřahu velkou kinetickou energii, a přestože jsou udělané tak, aby riziko zranění soupeře minimalizovaly, mohou být nebezpečné touto kinetickou energií. Bejsbolkou, a to ani měkčenou, nikdy neútočte na hlavu, a v případě bejsbolky nikdy neútočte na hlavu, ani kdyby byla krytá přilbou. Zásah bejsbolkou do hlavy může být nebezpečný i kdyby hlava byla chráněná přilbou.
 11. Chcete-li zbraně používat pro tréninky, velkou a dlouhodobou zátěž, můžete jejich čepel zpevnit kobercovkou nebo kevlarovým páskem. Rukojeť pak tenkou kůží. Na vyžádání vám tuto úpravu můžeme udělat už při prodeji meče. Není to elegantní, ale je to nejlepší způsob, jak čepel udělat ještě odolnější prakticky vůči všem možným poškozením.
 12. Ošetřením silikonem, hlavně u čepelí A a B pomůžete jejich životnosti a vzhledu.
 13. Pamatujte, že ani mytický a kouzelný meč vám nezaručí, že s ním budete vyhrávat souboje. 🙂

použití meče

SaveSave

SaveSave