Skriptovaná a „neskriptovaná“ postava

Hráči už se nás zase ptají,

  • jestli potřebují kostým, měkčené zbraně atd. To je jednoduché: Ne. Vše pro vás máme. Oblečeme, ozbrojíme, nakrmíme, napojíme.
  • jak moc je postava skriptovaná, a jestli náhodou pro ně není spíš ta „neskriptovaná“. A jestli jim nebudeme říkat, co mají ve hře dělat.

Tak zkusím co nejpečlivěj popsat.

Hlavní (skriptovaná) postava, dostane popis své postavy. Je to nějakých řekněme 6-12 stránek textu s takovouhle nějakou strkturou:

vzorová postava skriptovaná

V kontextu prostředí to dává nějakou charakteristiku toho, co jste jako postava zač, co jste zažili, jaké máte přátele, cíle, tajemství atd. V jednotlivých postavách je různý mix důležitosti poitiky, romantiky, víry, vztahových problémů, kariéry atd.

rozdíly ve hrách

Dává vám to podněty k tomu ve hře něco dělat. Dělat to tak, abyste si to užili – a aby si to užili i hráči kolem vás. Aby to obojí klaplo, je třeba jediné, abyste se vžili do své postavy a snažili se ve hře jednat konzistentně a věrohodně vzhledem k tomu, co je ta postava zač. Je to důležité – a v tom spočívá ten skript. Dává rámec vaší postavy. Ostatní od vás něco čekají, něco pro vaši postavu bude přirozené, možná že ke konci hry dojde k nějaké katarzi, něco pochopí, změní – ale to už je součást hry.

Jak vás ve hře zaměstná to, co se od postavy čeká, co vyplývá z proudu událostí a jak moc máte prostor pro to, dělat si „co chcete“? To se u různých postav liší, některé se během hry sotva nadechnou, protože stále mají co řešit, jiné mají nějaký volný prostor a mohou ho vyplnnit skoro jakkoli. To skoro je vymezeno tím, aby to odpovídalo logice postavy a jejího charakteru.

V Albigenských je většina postav trochu víc zaměstnaná, v Krvavých časech má většina postav trochu víc toho volného pole, „sandboxu“ pro svojí hru.

Jak moc vám budeme říkat co máte dělat? Skoro vůbec. Rozhodujete za postavu vy. Můžete ji odehrát velmi různě. Některé postavy mají hned v popisu postavy napsané, že hned ze začátku hry mají něco udělat, ale to cca první půlhodinkou končí. Mají to tam proto, aby hra hned od začátku nabrala zábavný rozjezd, aby to nebylo takové neslané nemastné oťukávání. Dál už je to na vašich postavách. Během předcházejících čtyř běhů Albigenských jsme měli čtyři poměrně různé hry a snad žádná z postav nežila příběh stejný jaký ji dal hráč v minulém běhu. To nás na tom baví. Chceme vám dát prostor ať si s postavou děláte to, co cítíte, ať si v její kůži můžete prožít to, co chcete.

A rozdíl mezi hlavní a vedlejší („neskriptovanou“) postavou

Sledujeme vývoj událostí ve hře, a když máme pocit, že nějaká postava, která vám měla přinést do hry nějaký impuls, něco vyzevlila… tak nastává první z rozdílů mezi „hlavní“ a „vedlejší“ postavou. U hlavní („skriptovné“) to sledujeme a snažíme se vytvořit vám impuls náhradní. U vedlejší postav to nesledujeme. Když vám někdo něco vyzevlí, prostě si musíte poradit sami.

Něco řídíme. Přece jenom nepořádáme bitvy, není to hra na „světy“, je to dramatický obsahový larp. Vaše postava se ocitá v proudu událostí a v nich žije svůj život. My do určité míry řídíme proud událostí a na začátku vaší postavě určujeme její charakter. Ale jak se zachová v proudu událostí, je už zcela na vás. Pravda, výjimka je, že nejsme přátelé sebevražd postav a naše postavy jsou většinou v rámci hry „nesmrtelné“ – boje vedou ke zranění, ale s výjimkou několika případů (hráči se to vždy předem dozvědí), postava dožije až konce hry.

Druhý rozdíl je v tom, že vedlejší postavy jsou vždy v roli buď služebnnictva nebo zbrojných patřících k nějakému šlechtici. Takže část hry těch vedlejších postav vztváří i jí „nadřízená“ postava hlavní:

Jak vedlejší postavy vznikají? Máme modely postav, které se do hry hodí. Vy si jí můžete navrhnout, pojmenovat, ale stejně vám ji trochu učešeme a zařadíme do sociální skupiny tak, aby to jako celek fungovalo.

Hlavní a vedlejší postava je prostě trochu jiný druh hry.

Hlavní postavy v Albigenských vidíte v tabulce http://albigensti.cz/hra-albigensti/postavy/  ty z Krvavých časů na tablu:

Tablo přehled postav a klanů

Jestli váháte, nechcete-li „neskriptovanou“ postavu jen proto, že na některých hrách vám skript nutil jak se máte rozhodovat, co musíte kdy udělat atd., tak se nebojte, tohle my neděláme. I když hra jako celek má nějaký příběh a jasně danou timeline, fázujeme ji na dějství – v těch středověkých hrách jsou dělícími momenty třeba pravidelné bohoslužby, které máme 3 + 3 za dva dny hry. V Krvavých časech k tomu přibudou nějaká jednání, korunovace atd., které budou v čase ukotvené. Ale jak budete jednat, je zcela na vás.

hodně skriptovaná a otevřená hra

Vedlejší („neskrptované“) role jsme zavedli čistě jako způsob pro hráče, kteří jsou třeba momentálně bez peněz, a přitom by si chtěli něco zahrát. Na tablu je nenajdete, jsou to postavy, které v některých bězích jsou, v jiných nejsou.

Na začátku jsme jim dávali ještě větší volnost, ale nebylo to dobré, protože občas bouraly hru těm „hlavním“ postavám. Proto je tam omezení na nešlechtické služebnictvo a zbrojné ve služnách hlavních postav, které je tak trochu úkolují.

cenové možnosti hráčů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

9 × 1 =