Albigenští – praktické info

ALBIGENŠTÍ

SVĚT

VÍRA

POSTAVY

PRAKTICKÉ

PŘIHLÁŠKY

PLATBY

GALERIE

Praktické informace březen 2019

Plná cena pro hráče 2.900,-
Cena pro studenty 2.600,-
Podrobné info o placení najdete v odkazu Platby.

Termíny

15. – 17. 3. 2019 Albigenští (pátek ráno – neděle, ideální příjezd ve čtvrtek večer, odjezd možný i v sobotu večer/v noci)
22.- 24. 3. 2019 Krvavé časy (pátek ráno – neděle, ideální příjezd ve čtvrtek večer, odjezd možný i v sobotu večer/v noci)

Vše potřebné lze stahnout zde, zatím jde ale o dokumenty k podzimním běhům 2018, upravené budou počátkem roku 2019:

Praktické informace o příjezdu, odjezdu, co si brát s sebou etd.

Čtení o historii, která hře předcházela a trochu Tě naladí na atmosféru říšského sněmu:

Rodokmen, kde se najde docela velká část postav. Ti, kdo se tu nenajdou, dostanou k postavě nějaký menší rodokmen vlastní rodiny.
Dvojice map. Nebudeme nad nimi hrát, ale pomůžou TI v představivosti, kdo je kdo a o čem se jedná:
Tablo nanečisto. Na čisto bude jakmile nám pošlete fotky:

Praktické info lze přečst také zde

Hrát se bude 9.-10.11.2018 na státním hradě Lipnice nad Sázavou. Jelikož se na hře bude podávat v mírné míře alkohol, je hra přístupná pouze pro hráče nad 18 let. Děkujeme za pochopení.

Vytiskněte si postavu a jestli chcete i něco z tohoto dokumentu (nebo dalších dokumentů, které jsme vám nasdíleli), vezměte si ji s sebou. Nebudeme schopni toto zařídit na místě.

Máte-li zdravotní potíže nebo potřebujete-li brát léky a máte dojem, že byste na ně mohli během hry zapomenout, dejte vědět, třeba si vzpomeneme my.

PŘÍJEZD a ÚKLID EXPOZICE

Přijet na hrad Lipnice můžete kdykoli v průběhu čtvrtka 8. listopadu,  v rozmezí 16:00 až 22:00.

Odpoledne a večer bude bonusový program. Odpoledne cca 14-17 a večer cca 20:30-23 bude čas na aranžované fotky a krátké skriptované video skeče. Bude čas a prostor si je nasvítit,  udělat varianty, vzít i protipohledu atd. – což ve hře nikdy nejde (tohle je novinka). Je to nepovinné, ale kdo přijede ve čtvrtek, bude mít krásné záběry.

Kolem 19:00 se bude k dispozici lehká večeře (polévka).

Od 20:00 bude začínat dobrovolný program pro ty, co přijedou do té doby: nácvik bohoslužebních zpěvů. Zopakujeme ho i v pátek ráno se všemi, ale kdo přijede dřív, bude mít výhodu. Bude-li zájem, můžeme udělat čtvrteční seminář pro prvohráče.

Když přijedete ještě dřív (můžete přijet kdykoli během čtvrtku po 12:00), určitě nic nezkazíte, můžete nám pomoct se stěhováním těžkých předmětů po hradě, instalací rekvizit, seznámíte se s prostředím apod. Za pomoc s nakládáním a vykjládání a úklid expozice umíme dát slevu na hru (to je novinka)!

Do hradu se dá autem vjet, vyložit věci, pak zaparkovat pod hradem. Z hradeb je na parkoviště vidět.

Vaše první kroky na Quillanu nechť míří do Hlavního sálu v 1. patře, kde se zaregistrujete, podepíšete papír, že jste četli bezpečnostní pokyny. Pakliže potřebujete, dostanete kostým a pak se přestěhujete do své “komnaty”. Budete-li se pak chtít zabydlovat, socializovat nebo nám pomoct s přípravou, necháváme na vás.

ODJEZD

Hra bude končit v sobotu večer. Bude následovat krátký debrífing a pak párty. Počítáme s tím, že odjíždět budete v průběhu neděle. Když se budete moci trošku zdržet a pomoci nám s úklidem po hře, budeme vděční.

TABÁK

Tabák v době hry ještě Evropa neznala, dokonce ani ve vodních dýmkách. Hra je nekuřácká. Ale protože víme, že někteří by s tím mohli mít zásadní problém, ve hře bude jedno místo – KONÍRNA – kde bude kouření a další drobné vypadnutí z role povolené. To bude taková kapsa 21. století ve století třináctém. Můžete si tu uvařit kafe nebo čaj. Prosíme vás, abyste toto místo využívali skutečně jen tak, jak bude pro vás nezbytné a nejrůznější zvyky a znalosti ze současnosti nevynášeli mimo toto místo do hry.

KÁVA

Kupodivu už byla známá (od Arabů), jen nebyla moc rozšířená. Ale kuchař bude připravený na to, že si o ní řeknete i v rámci hry.

DOSTANETE NAJÍST A NAPÍT

Počítejte s tím, že začínáme ve čtvrtek lehkou večeří, v pátek a sobotu bude snídaně a dvě teplá jídla, a končíme snídaní v neděli. Budeme se snažit myslet na vaše specifické potřeby – bezlepková dieta, mléčná intolerance a tak dál.

Budete-li mít nějaké speciální potřeby (např. zdravotní), dejte nám prosím, předem vědět. Jste-li zvyklí na pět jídel denně, vezměte si dle vlastního uvážení nějakou sváču s sebou. I když po minulých uvedeních jsme pořídili víc chleba se škvarkama ke svačinám, radši buďte soběstační.

Vemte si s sebou nádoby na pití, misku na jídlo, lžíci, vidličku, nůž. Samozřejmě raději kovové nebo dřevěné než plastové a budou-li vypadat dobově aspoň podle vašeho mínění, bude to hezký bonus.

SPANÍ

Hrát a bydlet budeme na státním hradě Lipnice nad Sázavou. Bude tam ZIMA! Ke spaní pro vás budeme mít připravená provizorní lůžka: desky z měkké mechovky (Mirelon). Je to podobný materiál jako třeba karimatka, jen je 3 cm silná a velká 50 x 200cm, (takže trošku větší a o hodně teplejší, měkčí a pohodlnější než karimatka). Bude to tedy celkem měkké, pohodlné, přiměřeně situaci a současně docela dobře izolované teplotně odspodu. Budete v suchu v některé hradní síni a budeme se snažit udělat vám tam (trochu) teplo, nakolik bude možné.

Proti prvním běhům Albigenských se spí jen v horním patře (hlavně proto, že tam není prach) a zkusíme lépe místnosti vytopit – tentokrát plynem, nebude to vyhazovat pojistky mobilním operátorům a hlavně, bude to opravdu topit. Zima nebude tak hrozná, ale zima tam prostě bude.

Vemte si ale i pod kostýmy ledviňáky, na spaní spacáky do zimy, vlněné deky, ovce, elektrické dečky, tlusté ponožky a klidně dvoje moderní poctivé boty. Pro hnidopichy upozorňujeme, že to není na spacák nebo deku, ale raději spacák i deku a ovce a všechno další. Je to hrad. Studenej.

Můžete si vzít i vlastní středověký nábytek, i  cokoli dalšího dobového – hra bude hezčí.

HYGIENA

Samozřejmě tam jsou hezké záchody hodné 21. století a tekoucí (studená) voda. Takže počítat s tím, že úplný luxus to nebude, ale základní hygienu tam zvládnete. Pokusíme se zajistit teplou vodu aspoň na mytí nádobí (z ohřívacího barelu).

KOSTÝM

Ještě jednou upozorňujeme, brýle a boty neřešíme. Boty si prosím ale vezměte alespoň kožené a teplé, tenisky fakt neokecáte, to nenosil ani Fridrich Sličný. Teplých vrstev pod kostým si vezměte kolik unesete. Klidně péřovou vestu, šálu, kostýmy jsou objemově trochu naddimenzované. Pro pány, prosím vemte si s sebou ideálně jednobarevné tepláky a klidně pod ně ještě teplé jégrovo prádlo nebo moiru. Má-li vaše postava dostat krátkou suknici, tepláky se dají nejsnáz ovinout ovinkami. Kostýmy vydáváme nejradši ve čtvrtek do 22:00.

Pokud si chcete ušít vlastní kostým, nejlépe po poradě s Lucrézií.

Inspirace ke kostýmům: Ke stažení nějaké střihy a schémata. Inspirovat se můžete ve fotkách z minulých běhů anebo ve FB galerii Oblečení, kam jsme dali různé dobové ilustrace, obrazy, sochy a obecně obrázky, které vám mohou pomoci. Existuje řada knížek o historii odívání, v knihovnách určitě dostihnete třeba Dějiny Odívání – Středověk od Ludmily Kybalové.

K naší době (cca 2. půlka 13. století, s mírnou tolerancí přelom 13./14. stol. je tam asi 25-30 stránek.

Pro Albigenské a Krvavé časy lze použít stejné kostýmy!

ČASOVÝ ROZVRH HRY

Čtvrtek 8.11. 2018

Příjezd hráčů kdykoli od 12:00 do 24:00.

Budete-li nám chtít pomoct s přípravou (úklid expozice, nošení stolů a lavic, třídění oblečení), budeme rádi. A samozřejmě budeme vydávat kostýmy, rekvizity, budete si zabydlovat hrad.

Odpoledne a večer bude bonusový program. Odpoledne cca 14-17 a večer cca 20:30-23 bude čas na aranžované fotky a krátké skriptované video skeče. Bude čas a prostor si je nasvítit,  udělat varianty, vzít i protipohledu atd. – což ve hře nikdy nejde (tohle je novinka). Je to nepovinné, ale kdo přijede ve čtvrtek, bude mít krásné záběry.

od 19:00 lehká večeře (polévka, chleba)

20:00 zpívání v kapli a potom seminář hlavně pro prvohráče – o tom, jak si hru nejlíp užít, základní mechaniky (ty sice ještě zopakujeme, ale v pátek už jen velmi krátce), co dělat v různých situacích.

A souběžně předávání kostýmů, pokec, spánek

 

Pátek 9.11. 2018

Začátek hry, v 8:00 musí být všichni na hradě ubytovaní a v 9:00 v kostýmech. Klidně přijeďte až ráno, ale v 9:00 musíte být hotoví na předherní aktivity

8:00 – 9:00 snídaně

9:00 začátek předherních seminářů – úvod do postavy

12:30 oběd

12:30 – 14:30 předherní scény

14:30 – 15:00 rituální průchod do hry

15:00 hra

01:00 spánek (po 01:00 vyhlašujeme noční klid, ale nevypadáváme z rolí)

 

Sobota

9:00 – 10:00 snídaně

cca 20:00 rituální odchod ze hry, konec

20:00 Debrífing, slavnostní poherní večeře, párty! (Pití, zejména alkoholy, si přivezte vlastní, nemáme sílu organizovat bar.)

Neděle

9:00 snídaně, úklid, odjezd

Zbraně

Na našich hrách používáme výhradně měkčené larpové zbraně a pokud má být vaše postava ozbrojena, budeme pro vás mít její výzbroj. (Všechny zbraně, se kterými budete hrát, si můžete i koupit). Budete-li chtít vzít si svojí měkčenou zbraň (meč, dýka…) odpovídající postavě a době, můžete, ale není to potřeba. Všechno, co potřeba bude, pro vás budeme mít.

Pokud jde o zbroj, kroužkovky, helmy atd., něco míváme, ale – jednak naše hry nejsou primárně bojové a žádná z postav nemusí být ve zbroji, a nespoléhejte na nás. Pokud byste měli postavu, u které byste sami fakt chtěli hrát ve zbroji nebo její části a dávalo to smysl (v Albigenských by dávali smysl vojáci nebo templáři – ale není to nutné), vemte si svojí.

Středověký kvelb

Na našem eshopu http://cestycasem.cz/eshop/ najdete různé dárkové předměty spojené se hrou. Třeba trička, šátky, něco na sebe, nějaké šperky s motivem hry, naše knížky které tu a tam s larpem souvisí apod. Trička se nám povedly zařídit pěkná, s hezkou výšivkou, ne potiskem. Můžete ho mít i v jiné barvě než černé, stačí když nám předem napíšete, že ho chcete, velikost a barvu a necháme vám ho vyšít (cena je u všech triček stejná bez ohledu na barvu a velikost).

Postupně se jejich nabídka rozšíří a budete si je moci všechny prohlédnout, objednat a některé případně i koupit přímo na místě před hrou nebo po hře. Jen se může stát, že na místě nebudeme mít všechny hned k mání v dostatečném množství.

Jedna z těchto libůstek by se vám mohla líbit přímo při hře: Kožený desky se sešitem. Jsou k dispozici ve dvou velikostech A6 a A5 v ceně 600,- a 800,-

Ten kříž je znak Languedoku a je typický pro kraj, ve kterém se hra odehrává. Do desek po reinkarnaci do 21. stol. můžete vložit diáře, zápisníky apod.

Můžete je ale využít přímo pro hru a nosit v ní dokumenty ke hře. Text týkající se vaší postavy, informace potřebné pro hru, nějaké svaté texty, průvodce a rady do jednotlivých dějství atd. (Samozřejmě to není podmínka, můžete je také mít jen v obyčejné papírově podobě, ale třeba se vám zalíbí.)

 

Jak se liší kategorie hlavní a vedlejší postava?

Hru jsme se snažili napsat tak, že každá postava je ze svého pohledu hlavní postavou svého příběhu. Neplatí tu, že by někdo dělal „křoví“. Herní materiály skriptovaných a neskriptovaných postav se na první pohled moc neliší. Rozdíl je v tom, že hlavní postavy mají v průběhu hry řadu interakcí, kterým občas pomáháme přes cizí postavy a po očku sledujeme, jestli si ve hře užijí všechno, co jsme jim vymysleli. Neskriptované nebo „vedlejší“ postavy se o to musí postarat samy.

Hlavní postava je role, kterou máme připravenou, skriptovanou a když to řekneme hodně zjednodušeně, postaráme se jí o zábavu. Tedy o dostatek akcí, promyšlené vztahy s jinými postavami a tak dál.

Seznam hlavních postav najdete v dolní části stránky Svět 1262.

Vedlejší postava je primárně pro ty, kdo máte pocit, že byste nedokázali zaplatit plnou cenu. Vedlejší postava ale neznamená, že to bude méně zábavy, že si hru neužije. Ale bude si ji muset z části zařídit sama. Ocitne se v městečku Quillan, bude mít nějaké jméno a zařazení ve společnosti. Vedlejší postavy jsou vždy NEšlechtické a je to službnictvo, případně zbrojní šlechticů a šlechtičen. Takže kromě vlastní hry budou mít za úkol starat se o své panstvo, včetně obsluhy při jídle a supportu po jídle). Ostatní hráči nepoznají, kdo je „hlavní“ a kdo „vedlejší“ postava, jsou to všechno prostě obyvatelé Quillanu, nebo cizinci, kteří se tu shodou okolností ocitli. Rozdíl je v tom, že organizátoři se nebudou dál starat o to, jaký příběh si tu vedlejší postava prožije. Náš příběh je o hlavních postavách. Vy si můžete vytvořit souběžně svůj vlastní a pomáhat přitom těm „hlavním“ postavám.

Seznam vedlejších postav nikde nenajdete. Vymýšlíme si je podle okolností běh od běhu.

Cizí postava pro ty, kteří se v larpu vůbec neorientují, je hráč, který si během hry zahraje i několik různých rolí, podle toho, jak organizátoři potřebují. Je to pomocník organizátorů, pomáhá postavám zažít příběh, občas zprostředkovává kontakt s okolním světem, nosí zprávy, vyřizuje vzkazy atd. – pomáhá posuovat hru dopředu. Cizí postava si hru může užít také, ale je to jiný druh hraní než hlavní nebo vedlejší postavy.

Přihláška

Albigenští Praktické informace a FAQ

SaveSave